Laserowa korekcja wzroku polega na modelowaniu powierzchni rogówki, poprzez nadanie rogówce odpowiedniego kształtu. Wiązka lasera modeluje krzywiznę powierzchni rogówki redukując wadę wzroku. Zabiegi laserowej korekcji wady są alternatywą dla okularów i soczewek kontaktowych. Zabiegi wykonywane są po 21 roku życia, kiedy wada jest stabilna (nie narasta), najczęściej do 50 r ż.
Korygować można krótkowzroczność od -0,75D do - 8,0D, nadwzroczność od +0,75D do +6,0D , a także astygmatyzm do 6,0 D.
Jest wiele osób, dla których okulary to zło konieczne. Zakładają je codziennie, bo nie ma innej rady, żeby normalnie funkcjonować, ale nigdy w pełni nie zaakceptowali szkieł na nosie. Ciążą im albo z powodów estetycznych, albo utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Jest wiele sytuacji, w których okulary mogą się potłuc, a zimą zaparowują, kiedy wchodzimy do ciepłych pomieszczeń, są wreszcie liczne dziedziny sportu, które wykluczają noszenie okularów. Także soczewki kontaktowe nie spełniają wszystkich marzeń o ostrym widzeniu świata.
Choć to świetny wynalazek, nie każdy czuje się w nich komfortowo; u niektórych osób mogą powodować szczypanie i podrażnienia spojówek zwłaszcza, jeśli są noszone non stop przez kilkanaście (a bywa, że i kilkadziesiąt!) godzin w ciągu doby. Podobnie w przypadkach alergii na soczewki kontaktowe lub płyny dezynfekujące.
Zabieg laserowy to najbardziej efektywna metoda leczenia tak średnich , jak i niewielkich wad wzroku. Liczba możliwych do skorygowania dioptrii zależna jest od parametrów rogówki konkretnego pacjenta. O przewidywanym wyniku korekcji pacjent dowiaduje się podczas badań kwalifikujących do zabiegu.
Ryzyko wystąpienia poważnych powikłań jest mniejsze niż 0,5 proc.
Regresja wady wzroku po zabiegu laserowym występuje rzadko u osób z zaburzeniami procesu gojenia, opóźnionym nabłonkowaniem rogówki. Jeśli taki proces nastąpi, po dodatkowych badaniach można rozważyć wykonanie ponownego zabiegu korygującego.