• slidebg1
    Wstępna diagnostyka
    Chirurgia refrakcyjna, badania okulistyczne.
  • darkblurbg
    Okulistyka dziecięca
    Specjaliści w dziedzinie okulistyki dzieci i dorosłych
  • Korekcja wad wzroku
    Kwalifikacja do laserowej korekcji wad wzroku
  • Możliwość telewizyt
    Konsultacja okulistyczna on-line lub telefonicznie.

Zaćma

Zaćma może rozwijać się miesiącami, a nawet latami. Najbardziej niepokojącym objawem, który skłania do wizyty u okulisty, jest pogorszenie widzenia. Pacjenci opisują je jako „widzenie przez mgłę”.

Zaćma wykrywana jest u osób po 55 roku życia, lecz nie jest to regułą. Pojawia się również u ludzi młodszych, dlatego należy regularnie przeprowadzać badania okulistyczne, dzięki którym możliwa jest ocena dna oka i gałki ocznej, a przez to wczesne wykrycie katarakty.







Pogłębiająca się krótkowzroczność jest jednym z objawów zaćmy. Jeśli towarzyszy jej zniekształcenie czy też pogorszenie widzenia przy słabym i silnym oświetleniu, zalecana jest wizyta u okulisty, aby przeprowadzić diagnostykę. Rozpoznanie zmętnienia soczewki odbywa się poprzez badanie przedniego odcinka gałki ocznej i dna okna.

Sama operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki, przez fragmentację jądra soczewki ultradźwiękami a następnie usunięciu ich oraz zmętniałych mas korowych soczewki i zastąpieniujej sztucznym implantem (wszczepem wewnątrz gałkowym) aby przywrócić dobre widzenie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym kroplowym, a pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia.